Urban Sketchers Poland

Festiwal Miejskiego Szkicowania - 2022

Pierwszy Festiwal Miejskiego Szkicowania odbył się w sierpniu 2022 roku w Świdnicy (woj. dolnośląskie), przy wsparciu od międzynarodowej organizacji Urban Sketchers. USk Poland, jako jeden z pięciu nagrodzonych oddziałów na całym świecie, otrzymał grant wspierający regionalne wydarzenia poświęcone Urban Sketchingowi.

Festiwal trwał 4 dni (11-14 sierpnia 2022) i był pełen atrakcji. Dwie wystawy, cztery warsztaty, prelekcje, targi materiałów plastycznych, mobilna wypożyczalnia narzędzi artystycznych, testowanie pełnej palety akwareli Aquarius na stoisku Romana Szmala, konkursy, poszukiwanie skarbów, spacery rysunkowe - uczestnicy nie mogli się nudzić! Niektórzy wręcz narzekali na nadmiar aktywności :)

Wielu z uczestników, a było ich około 150, przybyło do nas nie tylko z różnych zakątków Polski, ale z całej Europy, a nawet spoza niej! Oprócz skupienia na szkicowaniu, festiwal stał się również okazją do poznania ciekawych ludzi i nawiązania nowych kontaktów. Był także promocją dla miasta Świdnica i dla naszego kraju - niektórzy przybyli tu pierwszy raz w życiu właśnie z tej okazji.

Organizatorkami Festiwalu były administratorki Urban Sketchers Poland: Justyna Wojnowska, Dora Pindur i Kasia Kosiak, a także Marta Ciućka ze Świdnickiego Ośrodka Kultury, która zapewniła ogromne wsparcie logistyczne i artystyczne. Sponsorzy nie poskąpili prezentów dla uczestników festiwalu, zapewniając artykuły do toreb z upominkami oraz konkursowe nagrody.

Warsztaty w trakcie Festiwalu poprowadzili: Justyna Wojnowska (Poznań), Adam Michen (Mysłowice), Jan Vitek (Praga) oraz Krzysztof Ludwin (Kraków).

Naszym gościem specjalnym był Mohan Banerji, przedstawiciel zarządu międzynarodowej organizacji Urban Sketchers. Wygłosił on ciekawą prelekcję o swoich doświadczeniach w miejskim szkicowaniu oraz zrobił wraz z nami jedną z transmisji na żywo. Drugą, dłuższą transmisję na Instagramie poprowadził z Toronto nasz przyjaciel Marek Badzyński, wspólnie ze znanym polskim malarzem Krzysztofem Ludwinem, który był z nami na miejscu w Świdnicy. To był świetny pokaz, podczas którego Marek (online) i Krzysztof (na żywo) szkicowali Kościół Pokoju, opowiadając jednocześnie (po polsku i angielsku) o historii tego zabytku, o Festiwalu i wielu innych rzeczach. Zapis transmisji można obejrzeć na instagramowym profilu @uskpoland oraz tutaj.

Chcemy podziękować wszystkim uczestnikom, którzy przybyli do Świdnicy i wzięli udział w Festiwalu - bez nich to wydarzenie by się nie odbyło.

Organizatorzy: Urban Sketchers Poland, Świdnicki Ośrodek Kultury oraz międzynarodowa organizacja Urban Sketchers.

Zdjęcia z Festiwalu (wykonane przez Piotra Dutkiewicza, Wojciecha Skiślewicza i Dorę Pindur) możecie obejrzeć w tym katalogu Google.

Tutaj możecie przeczytać artykuł o naszym Festiwalu w magazynie Drawing Attention z grudnia 2022.

Zachęcamy również do obejrzenia dwóch reportaży stworzonych przez naszego filmowca wolontariusza Tomasza Kowala. Krótszy filmik znajduje się na kanale YouTube USk Poland:

Dłuższe wideo zawierające wywiady można obejrzeć na kanale Tomasza:

Rezerwujcie termin, aby wziąć udział w kolejnej edycji Festiwalu Miejskiego Szkicowania: 12-15 sierpnia 2023. Spotkajmy się znów w Świdnicy!

Sponsorzy Festiwalu:

Partnerzy Festiwalu: